2013. október 18., péntek

Rajzolás, és Elképzelések.


Érdekel a rajzolás, de nem tudod hol kezdd el? Bár ahogy mondják tehetség kérdése, a technikák elsajátíthatók és gyakorlással fejleszthetők.
Szedd össze a dolgokat amikre szükséged lesz a rajzoláshoz: papír, ceruza (többféle keménységű), ceruzahegyező, radír, rajztábla és esetleg egy rajzpad (rajzbak).
A legegyszerűbb amennyiben elsőnek NEM emberi portréval, vagy alakrajzzal kezdünk. A humán anatómia külön ismereteket kíván. Legyen kezdetnek a kihívás egy csendélet, ami lehetőség szerint egyszerű formákból van felépítve. Az almát, körtét például könnyen visszavezethetjük geometriai formákra, mint modell könnyen hozzáférhetőek (a gyakorlás végén pedig elfogyaszthatók:) ezért ajánlottak. Rómát sem egy nap alatt építették fel.
Ne félj a fehér papírtól. Az “üres lap fóbia” létező jelenség, de leküzdhető. Semmit nem rontasz el – állj így hozzá a kérdéshez. Csak fejlődni tudsz. Ha nagyon félsz az első vonástól egyszerűen húzz rajta pár vonalat keresztbe-hosszába, és kész.. immáron nincs a “szép” fehér papíron mit elrontani, kezdhetjük a rajzolást…
Először csináld meg a befoglaló formákat. Ezalatt azt értem, hogy skicceld fel elnagyoltan és halványan a külsejét annak amit le akarsz rajzolni. Az első az legyen, hogy “leméred“, mi hová essen a papír felületén. (Lehetőség szerint így kezdetnek rendezzük úgy, hogy férjen rá minden.) A halvány keresővonalakból lassan alakítsuk ki a tényleges körvonalakat kicsit sötétebbel.
- TIPP - ahelyett, hogy létező egészként tekintenél a tárgyadra, koncentrálj azokra a vonalakra, alakokra (és persze a tömegére) amiből összeáll.
-TIPP- néha játszd azt, hogy fejjel lefelé fordítod a rajzodat.. ez segít felmérni, hogy minden vonal a helyén van e. Mivel az agyad tudatos működése nem tudja a felfordított képet rögtön kikorrigálni (ha az hibás lenne), abban is segít, hogy az alkotó elemeket külön lásd, ne az egész munkát.
A részletek legyenek az utolsók között. A nagyobb dolgokból haladjunk a kisebbek felé.
-TIPP- tanulj meg “mérni” a szemed elé emelt ceruzával. Ha nem megy kérdezd a tanárodat. Nem a centik fontosak, hanem az arányok.
Az árnyékolás, tónusozás szintén kerüljön a végére.
Ne maszatold bele a grafitot az ujjaiddal a papírra. Nem így tónusozunk.
Használjuk a radírt mikor szükséges, de ne tegyük vele tönkre a papírt. Szintén próbáljuk elkerülni a ceruzával való “vésést”.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése